czcionka:
kontrast:
czcionka:
kontrast:
EOK dla Niepodległej na naszych ekranach
data: 11.11.2020
EOK dla Niepodległej na naszych ekranach

- Przybyli ułani pod okienko, przybyli ułani pod okienko... - słowa tej i innych „biało-czerwonych melodii” wybrzmiały dziś (10 listopada) w sali koncertowej ZPSM. Elbląscy kameraliści wraz z zaproszonymi muzykami zagrali koncert „Niepodległa spod smyczków”. Niestety, ze względu na pandemię, bez udziału melomanów. Ci będą mogli posłuchać koncertu w Narodowe Święto Niepodległości.

Na początku należy podkreślić, że chociaż w repertuarze znalazły się dobrze znane utwory patriotyczne, to będą miały one jednak inne, bardziej rozrywkowe brzmienie.

- Przedstawimy nowe, bardzo ciekawe aranżacje pana Bartosza Smorągiewicza, który zagra je z nami na różnych instrumentach. - mówiła Karolina Nowotczyńska, dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, przed rozpoczęciem koncertu. - Bardzo nas smuci fakt, że nie będziemy mogli spotkać się z publicznością bezpośrednio, granie do kamery nie jest tym samym, czym granie dla słuchaczy siedzących na sali - podkreśliła. - Ta gra i związana z nią energia są inne, bo nie możemy widzieć reakcji publiczności. Choć trudno jest się wczuć w tę sytuację, my oczywiście damy z siebie wszystko – zapewniała.

Oprócz kompozytora i instrumentalisty Bartosza Smorągiewicza, prowadzącego koncert, w realizację „Niepodległej spod smyczków” zaangażowanych zostało m. in. dwoje wokalistów. Grane przez EOK „biało-czerwone melodie” wyśpiewają dla elbląskich melomanów Aurelia Luśnia i Piotr Kosewski.

- Aurelia ze swoimi utworami gościła m.in. na falach Polskiego Radia, radiowej Jedynki i radiowej Trójki. W swoim dorobku ma też płytę „Jeremi Przybora wyśpiewany”, u boku m.in. Kayah i Justyny Steczkowskiej. Zainteresowanie twórczością autorów Kabaretu Starszych Panów dzieli zresztą z Piotrem Kosewskim, który wydał album "Piosenki na depresję" z utworami Przybory i Jerzego Wasowskiego. - informuje Elbląska Orkiestra Kameralna.

Muzycy zachęcają do tego, by Narodowe Święto Niepodległości przeżyć przy dźwiękach „biało-czerwonych melodii”.

- W imieniu wszystkich zaproszonych artystów i całej Elbląskiej Orkiestry Kameralnej zapraszamy bardzo serdecznie do słuchania. Na melomanów czekają piękne opracowania pieśni patriotycznych – mówi Karolina Nowotczyńska.

Gdzie będzie można posłuchać „biało-czerwonych melodii”?

Emisja koncertu online odbędzie się 11 listopada o godzinie 13 na 140 kanale Truso TV dostępnym w Telewizji Vectra oraz w mediach społecznościowych Urzędu Miasta Elbląg oraz Truso TV. Powtórka koncertu transmitowana będzie tego samego dnia o godzinie 18 na 140 kanale telewizji Truso TV dostępnym w Telewizji Vectra.

 

Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

 
aktualności
partnerzy i sponsorzy