Ikona czytanie na stronie
czcionka:
kontrast:
Batuta, marimba i muzyczny egzamin
data: 30.05.2021

Melomani mogli znów posłuchać Elbląskiej Orkiestry Kameralnej na żywo i nie tylko za pośrednictwem internetu. Okazją ku temu był dzisiejszy (30 maja) koncert dyplomantów gdańskiej Akademii Muzycznej „Najlepsi z najlepszych”.

Koncert odbył się w sali Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Dyrygenci i soliści z Gdańska wraz z EOK zaproponowali słuchaczom "Serenadę na smyczki" Mieczysława Karłowicza, "Passacaglia in Re na orkiestrę smyczkową" Michała Krzemińskiego, "Koncert na dwie marimby i orkiestrę smyczkową" Anny Ignatowicz-Glińskiej i "Divertimento na orkiestrę smyczkową", które skomponował Béla Bartók. Dodajmy, że wspomniana marimba, jak informował przed koncertem EOK, to „instrument, który swoimi korzeniami sięga starożytności, jeśli chodzi o czas, a jeśli chodzi o miejsce… Badacze nie są zgodni, być może marimba wywodzi się z Indonezji, być może Amazonii, a może nawet Afryki”.

Z elbląskimi kameralistami wystąpili dziś dyrygenci Karol Wojtowicz i Raman Nichyparuk, a także soliści, Pablo Mor Lillo i Marek Czajka, którzy grali na marimbach. To właśnie ten instrument zdominował w znaczny sposób przynajmniej część dzisiejszego koncertu. Jak podkreślają muzycy, marimba często jest mylona z ksylofonem, ale ma szersze i cieńsze drewniane sztabki i niższy rejestr gry. Można dzięki niej wydobyć jednocześnie cztery dźwięki.

- Ten instrument perkusyjny zdecydowanie częściej powinien pojawiać się na estradach, gdyż tworzy niezwykłe współbrzmienia z orkiestrą - podkreślano we wprowadzeniu do dzisiejszego koncertu.

Warto zaznaczyć, że na koncercie „Najlepsi z najlepszych” nie zabrakło dość licznej reprezentacji elbląskich melomanów. Wkrótce czekają na nich kolejne muzyczne spotkania z EOK, bo już 6 czerwca w sali koncertowej ZPSM odbędzie się "Czerwcowy wieczór dwóch kompozytorów".

partnerzy i sponsorzy
newsletter