Ikona czytanie na stronie
czcionka:
kontrast:
Muzyczny wieczór z kameralistami
data: 21.11.2022

W sobotę (19 listopada) Elbląska Orkiestra Kameralna zagrała koncert pod batutą Radosława Dronia. Melomani mogli wysłuchać między innymi koncertu skrzypcowego A-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Jako solista wystąpił Adam Suska (skrzypce). To młody artysta wywodzący się z gdańskiego środowiska muzycznego. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku ośmiu lat, w swoim rodzinnym mieście. Obecnie coraz częściej można go usłyszeć na scenach koncertowych w Polsce i w Europie. Adam Suska jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na międzynarodowych i krajowych konkursach muzycznych. Posiada niezwykle bogaty repertuar jak na swój wiek. Współpracował między innymi z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Filharmonią Świętokrzyską, czy Filharmonią Zielonogórską.

Elbląscy kameraliści zagrali pod batutą Radosława Dronia. Dyrygent pochodzi z Jeleniej Góry. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze w klasie skrzypiec Jacka Marcinówa. Jest absolwentem studiów dyrygenckich I st. w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Alana Urbanka. Studia ukończył z oceną celującą. Studia dyrygenckie II stopnia ukończył we wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Marka Pijarowskiego z oceną bardzo dobrą. Rokrocznie nagradzany był stypendium rektora Akademii Muzycznej za wysokie wyniki w nauce. W sezonie 2017/2018 pełnił funkcję dyrygenta-rezydenta oraz asystenta i dyrygenta Bartosza Żurakowskiego w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. W czerwcu 2018 roku współpracował jako asystent z Jerzym Maksymiukiem, wraz z którym wystąpił na koncercie wieńczącym 40. sezon artystyczny Filharmonii Sudeckiej. Wraz ze skrzypkiem Jackiem Marcinówem jest założycielem młodzieżowej orkiestry kameralnej Orchestre Chevalier de Saint-George de Pologne, z którą na przełomie lat 2017 i 2018 odbył tournée po Francji.

W repertuarze sobotniego wieczoru znalazły się utwory: 'Koncert skrzypcowy A-dur. KV 219" Mozarta, "Spring Symphony" Felixa Mendelssohna, "Canzona di barocco" Henryka Czyża, "Koncert na orkiestrę smyczkową" Grażyny Bacewicz.

Koncert odbył się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Kolejny koncert elbląskich kameralistów odbędzie się 17 grudnia, również w ZPSM, a w jego programie znajdą się polskie kolędy.

partnerzy i sponsorzy
newsletter