Ikona czytanie na stronie
czcionka:
kontrast:
EOK na prima aprilis
data: 03.04.2023

Za nami kolejny koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. W primaaprilisowy wieczór muzycy pod batutą Jacka Rogali zaprezentowali melomanom twórczość Henryka i Mikołaja Góreckich. W repertuarze nie zabrakło też utworów Pendereckiego, Griega i Mendelssohna oraz humorystycznych akcentów. W roli solistki wystąpiła skrzypaczka Paula Preuss.

Paula Preuss od 2015 roku pełni funkcję koncertmistrzyni Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, jest doktorem nauk muzycznych i adiunktem na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jej umiejętności zostały docenione przez jury wielu prestiżowych, zarówno solowych, jak i kameralnych konkursów muzycznych, w Polsce i za granicą Jjest m.in. laureatką konkursów w Gdańsku, Olsztynie, Poznaniu, Wrocławiu, Zielonej Górze i Łodzi. W 2007 r. otrzymała nagrodę specjalną – skrzypce z pracowni Andrzeja Kalaty na II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Gdańsku. Brała też udział w XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego, który odbył się w Poznaniu, w październiku 2011 roku.

W sobotę wieczorem razem z Elbląską Orkiestrą Kameralną pod batutą Jacka Rogali przybliżyła elbląskiej publiczności twórczość Mikołaja Góreckiego (Concerto-Notturno op. 13 na skrzypce i orkiestrę smyczkową) oraz Henryka Góreckiego („Trzy utwory w dawnym stylu”). Nie zabrakło również utworów Krzysztofa Pendereckiego, Edvarda Griega i Felixa Mendelssohna.

Warto dodać, że dyrygent sobotniego koncertu – Jacek Rogala – od 2001 roku jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki, a także kierownikiem Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej w Łodzi. Dokonał wielu prawykonań i nagrań radiowych oraz filmowych i jest autorem książki „Muzyka polska XX wieku. Od 2021 roku jest przewodniczącym Zrzeszenia Filharmonii Polskich.

partnerzy i sponsorzy
newsletter