Ikona czytanie na stronie
czcionka:
kontrast:
Krzysztof Herdzin "Po polsku"
data: 08.06.2018

Krzysztof Herdzin to człowiek-orkiestra. Kompozytor, pianista, dyrygent, aranżer, producent płyt. W jednym z wywiadów stwierdził, że jest „człowiekiem, który nigdy nie wyhamowuje”. Elbląska Orkiestra Kameralna nagrała z nim płytę, a teraz, w ramach tegorocznych 15. Letnich Ogrodów Polityki, wraz z Krakowskim Trio Stroikowym, wystąpi razem na scenie.

Krzysztof Herdzin "Po polsku"

Koncert w ramach XV Letnich Ogrodów Polityki w Elblągu

8.06.2018 r., piątek, 19:00

sala główna Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida

Wykonawcy:

Krzysztof Herdzin – fortepian, prowadzenie
Krakowskie Trio Stroikowe:
Marek Mleczko - obój
Roman Widaszek - klarnet
Paweł Solecki - fagot
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.:

K. Herdzin – Trzy Korony, Suita na Tematy Polskie (Polka, Olender, Mazurek,Krakowiak, Polonez, Zbójnicki), Concertino na trio stroikowe i smyczki, Chopiniana Con Delizia na fortepian i smyczki

W sali głównej Biblioteki Elbląskiej EOK i Krzysztof Herdzin zaprezentują publiczności różnorodny repertuar. Pianista, którego znakiem rozpoznawczym jest wszechstronność (działa na polu muzyki klasycznej, jazzowej i pop), przedstawi wraz z Orkiestrą swoje autorskie kompozycje. Wśród nich wyróżnia się „Suita na tematy polskie”, w której Krzysztof Herdzin nawiązał do tradycyjnych melodii – polki, olendra, mazurka, zbójnickiego, poloneza i krakowiaka. Wszystko po to aby, jak stwierdził pianista i aranżer, oddać „rytmikę, liryzm i […] taneczność polskiej muzyki”. W programie znalazły się między innymi takie utwory, jak „Trzy korony” – poemat poświęcony górom i stanowiący rodzaj muzycznego hołdu złożonego Wojciechowi Kilarowi

Ponadto, melomani będą mogli wysłuchać „Chopiniana con delizia” – utworu będącego swobodną fantazją klasyczno-jazzująca. Ta kompozycja, podobnie jak i „Suita…”, stanowi powrót Krzysztofa Herdzina do rodzimych korzeni muzycznych. Jak podkreśla muzyk, inspirację stanowiła dla niego twórczość Chopina, Moniuszki, G. Bacewicz, a nawet ludowa muzyka w rodzaju „Krakowiaczek ci ja” czy „Siekiera, motyka”.

Krzysztof Herdzin jest przykładem wszechstronnego artysty, spełniającego się równolegle w wielu dziedzinach, z tym samym, bardzo dobrym skutkiem. Współpracował ściśle z czołówką polskiego jazzu i wieloma wirtuozami ze świata klasyki (Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Vadim Brodski, Mariusz Patyra, Jadwiga Kotnowska). Obecnie jest muzykiem zespołu Anny Mariu Jopek, prowadzi własne Krzysztof Herdzin Trio z udziałem Cezarego Konrada i Roberta Kubiszyna oraz swój Big Band. Na swym koncie ma udział w ponad 200 albumach, jest posiadaczem 17 Złotych i 3 Platynowych Płyt dla aranżera. Zorkiestrował nagrodzoną Oscarem 2005 muzykę Jana A.P. Kaczmarka do filmu "Finding Neverland". Jako pierwszy polski kompozytor nagrał dla londyńskiej wytwórni DECCA monograficzną płytę z jedną z najsłynniejszych orkiestr świata - Academy of St Martin in the Fields.

Krakowskie Trio Stroikowe powstało w 1998 roku przy Orkiestrze Kameralnej Capella Cracoviensis za sprawą oboisty Marka Mleczko. Tworzą go wybitni instrumentaliści, którzy specjalizują się nie tylko w grze orkiestrowej, ale również kameralnej i solowej. Atutem Tria jest różnorodny repertuar, obejmujący muzykę barokową, klasyczną, romantyczną, a także współczesną. W 2005 roku zespół we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i firmą wydawniczą DUX nagrał płytę z utworami polskich kompozytorów XX wieku (Szałowski, Tansman, Lutosławski, Spisak, Palester, Krauze), a w roku 2006 zarejestrował na płycie – wydanej przez Towarzystwo Bachowskie w Krakowie – Sonatę triową nr 1 Es-dur BWV 525 Bacha, w transkrypcji na trio stroikowe.

partnerzy i sponsorzy
newsletter