Ikona czytanie na stronie
czcionka:
kontrast:
Szpital to ludzie, czyli 30 lat minęło...
data: 18.06.2018

Pracuje w nim ponad 1400 osób, w tym 300 lekarzy i 600 pielęgniarek, co roku przyjmuje 42 tysiące pacjentów. Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu świętuje właśnie swoje 30-lecie. Jubileuszowa gala odbyła się w Teatrze im. Aleksandra Sewruka, podczas której wystąpiła Elbląska Orkiestra Kameralna, pod batutą Marka Mosia, wraz z pianistą Hadrianem Filipem Tabęckim.

Do dzisiaj w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym pracuje ok. 300 osób, które rozpoczynały tutaj pracę od początku istnienia placówki. Wśród nich Edward Bryk i Krystyna Miros, którzy podzielili się z uczestnikami uroczystości swoimi wspomnieniami.

- Początki były bardzo trudne, działaliśmy w bardzo trudnych warunkach, ale miałem to szczęście, że trafiłem w swojej pracy na wspaniałych ludzi – mówił Edward Bryk. - Dzisiaj zarządzanie też nie jest łatwe, ale teraz do pomocy są komputery, doradcy, media. Wówczas pani Krysia Rakowska (naczelna pielęgniarka – red.) to było wszystko w jednym i komputer i wielkie serce – wspominał. - Życzę wam, żebyście nadal mieli możliwości rozwoju, ja już idę na emeryturę, ale zostawiam cząstkę siebie, nawet fizycznie, bo moja córka tutaj zostaje pracować.

- Mogę państwu powiedzieć, jak został sprzęt ściągnięty na oddział intensywnej terapii. Mieliśmy 8 łóżek, żadnego respiratora. Doktor Litwin, ówczesny dyrektor, wystarał się, że jeden z zakładów – bodajże Plastyk – kupił nam taki respirator. Dwa respiratory dostaliśmy w darze od ówczesnego ówczesnego dyrektora szpitala w Pasłęka, który dostał je z kolei od fundacji niemieckiej. Pasłęk nie miał takiego oddziału. Kolejny wypożyczyliśmy z tego szpitala i nigdy go nie oddaliśmy – wspominała Krystyna Miros. - 30 lat to dla mnie dużo, ale dla szpitala wiek akurat dojrzały. Chciałam tylko powiedzieć, że szpital to ludzie, proszę o tym pamiętać. Zwracam się do dyrektorów, wszystkich zarządzających, że to nie sprzęt, bo to się zbierze, ale ludzie są najważniejsi. Ludzie, którzy ten szpital kochają, którzy poświęcają swój wolny czas czasem.

Od dwudziestu lat Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym kieruje Elżbieta Gelert, która podkreślała, jak ważny jest wkład w historię i wizerunek szpitala jego pracowników. - Szpital jest cały czas w dobrej kondycji i tak było przez całe 30 lat. Chcemy to utrzymać – powiedziała nam Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. - Przez ten czas było tyle wydarzeń, tak wiele osób, które zbudowały historię tego szpitala, że trudno tak wszystkich wymienić. Chcielibyśmy więc po prostu podziękować wszystkim, że pracowali przez te wszystkie lata na wizerunek szpitala. A na kolejne lata życzyć nadal tak oddanych pracowników szpitalowi i pacjentom. Szpital bez pacjentów nie jest szpitalem. Dla nich żyjemy, dla nich jesteśmy. Chcielibyśmy też na pewno nieco więcej pieniędzy na dostosowanie się do zmieniających się wymogów.

Szpital corocznie inwestuje kolejne miliony w poprawę infrastruktury i dostosowanie placówki do wymogów Ministerstwa Zdrowia. Obecnie trwa modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, wkrótce przebudowa czeka oddział położniczo-ginekologiczny. - Zmieni się nie do poznania. Mamy już na ten cel pieniądze – dodał dyrektor Gelert.

Wojewódzki Szpital Zespolony jest największym pracodawcą w Elblągu. Pracuje w nim ponad 1400 osób, w tym 300 lekarzy i 600 pielęgniarek. Na co dzień podlega samorządowi województwa warmińsko-mazurskiego. - Wojewódzki Szpital Zespolony ma bardzo duże znaczenie dla województwa pod względem zabezpieczenia medycznego. Jesteśmy jako samorząd województwa zadowoleni, że mamy tak zaangażowaną i tak dobrze funkcjonującą placówkę mamy w regionie – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, któremu szpital podlega. - Z analizy z ostatnich 10 lat wynika, że do szpitala w tym czasie wpłynęło ponad 100 mln złotych dotacji. Są to duże projekty, kompleksowe, systematycznie zapewniające usługę medyczną na najwyższym poziomie.

Galę 30-lecia szpitala wojewódzkiego uświetnił występ Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz Grupy MoCarta.

partnerzy i sponsorzy
newsletter