Ikona czytanie na stronie
czcionka:
kontrast:
Braniewo pierwszym przystankiem Marcina Wyrostka i EOK
data: 03.07.2018

Elbląscy kameraliści rozpoczęli wczoraj V edycję Festiwalu, który stał się ich znakiem rozpoznawczym. Tym razem koncert inaugurujący „Muzykę Polską na Warmii i Żuławach” odbył się w Braniewie.

Słuchacze zgromadzeni w Bazylice pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej mogli podziwiać nie tylko kunszt Orkiestry, ale również Marcina Wyrostka i jego zespołu. Jeden z najbardziej cenionych polskich akordeonistów w wywiadach często określa się jako „muzyczny obywatel świata”. Czerpie bowiem inspirację z szeroko pojętej tradycji europejskiej: bałkańskiej, węgierskiej czy szkockiej. Obecnie zwrócił się zaś ku muzyce polskiej i w braniewskim kościele zaprezentował wspólnie z EOK utwory ze swojej płyty POLACC.

Widzowie mogli więc wysłuchać „rozmaitych motywów POL-skości, połączonych wspólnym ACC-ordeonowym mianownikiem”. Na początku zrobiło się nieco sentymentalnie, gdy muzycy zagrali piosenkę Zabrałaś serce moje. Szybko jednak z instrumentów popłynęły energetyczne dźwięki Mazurcyjka, który, jak stwierdził Wyrostek, „zawiera najważniejsze cechy polskiej muzyki – szybkość, rytmiczność i charyzmę”. Nie zawiedli się także wielbiciele klasyki, gdyż w kościele zabrzmiały utwory Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego. Melomani nagrodzili występ artystów gromkimi brawami, a ich wrażenia oddają słowa jednej z uczestniczek: Serce wyrywa się z emocji, a nogi chciałyby biec. Niesamowita akustyka i niezapomniane doznania duchowe. Dziś muzycy w ramach Festiwalu wystąpią w Starym Polu, jutro w Elblągu, a w piątek odwiedzą Pasłęk.

portel.pl

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik

Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler

Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

partnerzy i sponsorzy
newsletter