Ikona czytanie na stronie
czcionka:
kontrast:
Dżentelmen fortepianu w Elblągu
data: 21.10.2018

Można go nazwać po prostu pianistą, ale można też półfinalistą i laureatem dwóch nagród XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Krzysztof Książek, bo o nim mowa, po raz pierwszy odwiedzi Elbląg i zaprezentuje swoje umiejętności przed tutejszą publicznością.

W sali koncertowej ZPSM wystąpi artysta, który swoją grę określa „muzyczną korespondencją z kompozytorem”. Tym razem Krzysztof Książek będzie „korespondował” z Fryderykiem Chopinem, a dokładnie jego Koncertem fortepianowym e-moll. Sam Chopin w liście do przyjaciela, Tytusa Woyciechowskiego, pisał, że środkowa część utworu to „dumanie w piękny czas wiosny, przy księżycu”. Jak kompozycja zabrzmi w interpretacji jednego z najzdolniejszych polskich pianistów młodego pokolenia?

Poza Koncertem fortepianowym, ze sceny popłyną m.in. dźwięki Adagio na kwartet smyczkowy Samuela Barbera – dzieła utrzymanego w konwencji romantycznej, które rozsławił Arturo Toscanini. Legenda głosi, że dyrygent przed prawykonaniem Adagio tylko dwukrotnie zajrzał do partytury, momentalnie zapamiętując utwór. Oczekiwania miłośników muzyki współczesnej zaspokoi natomiast kompozycja Macieja Bałenkowskiego, Sinfonietta Time is ticking.

Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent-rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem-rezydentem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej w sezonie 2018/2019 jest Mateusz Rusowicz.

21.10.2018, niedziela, 18:00 Sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu

Wystąpią:

Krzysztof Książek – fortepian
Mateusz Rusowicz – dyrygent
Jarosław Praszczałek – słowo o koncercie
Elbląska Orkiestra Kameralna

Zagramy m.in.:

S. Barber - Adagio na kwartet smyczkowy op.11 (opr. na orkiestrę smyczkową)
F. Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op. 11
L. Janáček – Idylla na orkiestrę smyczkową (JW6/3)
M. Bałenkowski – Sinfonietta Time is ticking

Rezerwacje:

Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,
tel. 55 237 47 49, www. eok.elblag.eu
Bilety: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy)
Sprawdź zniżki z Kartą Dużej Rodziny

Filharmonia uczestniczy w programie „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.

partnerzy i sponsorzy
newsletter