Ikona czytanie na stronie
czcionka:
kontrast:
Filmowe pożegnanie lata
data: 31.08.2018

"Czy pamiętasz małe, nieme kino, Na ekranie Rudolf Valentino..." – zaśpiewał dziś (31 sierpnia) Tomasz Stockinger w sali koncertowej elbląskiej Szkoły Muzycznej. Tym, którzy nie pamiętają najpiękniejsze melodie z polskich i światowych filmów przypomniała Elbląska Orkiestra Kameralna.

Wiązankę najpiękniejszych melodii z filmografii polskiej i światowej zagrała Elbląska Orkiestra Kameralna na dzisiejszym koncercie. Jako pierwszą elbląscy melomani mogli wysłuchać Cantabile Krzesimira Dębskiego z polsko – kanadyjskiej produkcji „Cudowne dziecko”. Potem na scenę wyszedł Tomasz Stockinger, który wykonaniem szlagieru Mieczysława Fogga „W małym kinie” wprowadził publiczność w tematykę koncertu. Podczas wieczoru aktor zaśpiewał jeszcze piosenkę „Lata dwudzieste - lata trzydzieste” skomponowaną przez Władysława Korcza z filmu pod tym samym tytułem.

- Muzyka towarzyszyła filmowi od zawsze. W czasach kina niemego grał ją pianista. Co ciekawe, grał ją pod reakcję publiczności, odwrócony tyłem do ekranu, co wymagało nie lada kunsztu – mówił Tomasz Stockinger.

W sali koncertowej szkoły muzycznej nie mogło zabraknąć takich hitów muzyki filmowej, jak temat z serialu „Dom” czy słynny walc z filmu „Noce i dnie”. Oba utwory skomponował Waldemar Kazanecki.

- Podobno Waldemar Kazanecki napisał walc do filmu „Noce i dnie” w 30 minut po trzeciej butelce piwa – Tomasz Stockinger zdradził jedną z anegdot.

Na uwagę zasługuje dobór repertuaru przez elbląskich kameralistów: był Nokturn cis-moll Fryderyka Chopina wykorzystany w filmie „Pianista”, nie mogło zabraknąć tematów z polskich filmów, artyści wykonali również tematy ze światowych hitów m.in. Ragtime The Entertainer z "Żądła" czy The easy Winners (oba utwory Scott Joplin). Znalazło się też jedno z najsłynniejszych tang w historii kina (to z różą w zębach), czyli Por Una Cabeza Carlosa Gardela z filmu "Zapach kobiety".

To tylko niektóre utwory zagrane na dzisiejszym koncercie. Dla porządku podamy, że elbląskimi kameralistami dyrygował Sebastian Perłowski. Za fortepianem – Stefan Gąsieniec (Tango i Taniec hiszpański z filmu "Strachy", które skomponował ojciec pianisty, Mikołaj Gąsieniec, również mogliśmy wysłuchać). A koncert poprowadził znany aktor Tomasz Stockinger.

Następna okazja do wysłuchania Elbląskiej Orkiestry kameralnej już 29 września, kiedy to oficjalnie zostanie zainaugurowany kolejny sezon artystyczny 2018/19. Gośćmi elbląskich kameralistów będą Rafał Grząka (akordeon) i Paweł Gusnar (saksofon). Za pulpitem dyrygenckim staną Paulina Skoczyk i Nikola Kołodzieczyk.

partnerzy i sponsorzy
newsletter