Ikona czytanie na stronie
czcionka:
kontrast:

Paula Preuss koncertmistrz

I Skrzypce

Paula Preuss - od 2015 roku pełni rolę koncertmistrzyni EOK. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (w 2017 roku obroniła tytuł Doktora Sztuki) i jest do dziś związana z uczelnią – pracuje na niej jako adiunkt. Równolegle do pracy w Orkiestrze rozwija, z dużym powodzeniem, karierę solową i kameralną – pozostaje laureatką wielu konkursów, m.in. w Gdańsku, Olsztynie, Poznaniu, Wrocławiu, Zielonej Górze i Łodzi.

Wśród jej osiągnięć można wyróżnić III miejsce na V Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku (2008), udział w XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego (2011), I miejsce na X Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych im. M.K. Ogińskiego w Smorgonie (Białoruś 2013, wraz z kwartetem fortepianowym AKME), I miejsce i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu J. Brahmsa na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria 2014, również z Kwartetem AKME).

Jej umiejętności kształtowali tak znakomici pedagodzy, jak Wanda Wiłkomirska, Konstanty Andrzej Kulka, Yair Kless, Siergiej Stadler, Marianne Piketty, Michael Vaiman, Zakhar Bron czy  Maxim Vengerov. W swoim dorobku artystka ma m.in. koncerty w Niemczech, Francji, Estonii, Turcji, Litwie, Łotwie i Czechach. Z kolei w Polsce koncertowała m.in. z Orkiestrą Symfoniczną oraz Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Gdańsku, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Polską Filharmonią Bałtycką oraz Bałtycką Filharmonią Młodych.

Paula Preuss
partnerzy i sponsorzy
newsletter