Ikona czytanie na stronie
czcionka:
kontrast:
wydarzenie
niedziela 19 września 2021, 19:00
EOK & Jan Miłosz Zarzycki – koncert w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego
Podobno do tej samej rzeki dwa razy się nie wchodzi, ale na szczęście ta zasada nie dotyczy Jana Miłosza Zarzyckiego i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Dyrygent i EOK po raz kolejny pojawiają się razem na scenie i w Warszawie zaprezentują twórczość duetu kompozytorów. Duetu z najwyższej kulturalnej półki, gdyż reprezentowanego przez Fryderyka Chopina i Karola Kurpińskiego. W roli solistów wystąpią natomiast Artur Pachlewski (klarnet) oraz Piotr Paleczny (fortepian). Koncert 19 września, w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego i m. Karola Kurpińskiego. Szczegółowe informacje o wydarzeniu na stronie www.fundacjaes.pl. Transmisja koncertu na https://vimeo.com/event/1280095/videos/607641918/.
 
Jan Miłosz Zarzycki na stałe jest związany z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży i już niejednokrotnie świętował z nią muzyczne triumfy. W tym Fryderyka, którego artyści otrzymali w 2019 roku za płytę „Polish Contemporary Concertos”. Z kolei Artur Pachlewski to klarnecista, zdobywca m.in. I nagrody na Konkursie Klarnetowym im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach. Piotra Palecznego melomani znają natomiast jako pianistę i pedagoga, laureata m.in. III nagrody na 8. Konkursie im. Fryderyka Chopina.
 
19.09.2021, niedziela, 19:00
Koncert w Warszawie
Wykonawcy:
Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent
Artur Pachlewski – klarnet
Piotr Paleczny – fortepian
Elbląska Orkiestra Kameralna
W programie m.in.
Utwory F. Chopina i K. Kurpińskiego
 
Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik, Metal Expert.
Elbląska Orkiestra Kameralna zastrzega sobie prawo do zmian w repertuarze.
 

I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego

W dn. 16-19 września 2021 r. w Warszawie odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego. Koncerty odbędą się w wyjątkowych lokalizacjach, a wystąpią m.in. Piotr Paleczny, Tomasz Strahl i Jan Miłosz Zarzycki.

Karol Kurpiński i Fryderyk Chopin – to temat pierwszej edycji festiwalu, która przypada dokładnie w 190. rocznicę skomponowania słynnej Warszawianki (1831 r.). Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja sylwetki Karola Kurpińskiego - reformatora polskiego życia muzycznego i wybitnego twórcy, który odcisnął swój muzyczny ślad w kompozycjach m.in. F. Chopina, C. M. von Webera czy R. Wagnera.

W ramach festiwalu odbędą się cztery koncerty oraz sesja panelowa. Uroczysta inauguracja zaplanowana jest na 16 września 2021 r. w Bazylice Św. Krzyża, kolejne koncerty zabrzmią w Sali Odczytowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich, a uroczyste zakończenie festiwalu będzie miało miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wystąpią: Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej przygotowany przez prof. dr hab. Krzysztofa Kusiela-Moroza, Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego i Elbląska Orkiestra Kameralna, którymi dyrygować będzie Jan Miłosz Zarzycki. W repertuarze chopinowskim usłyszymy takich wykonawców jak: Artur Pizarro, Luigi Fracasso, Agnieszka Przemyk-Bryła, Tomasz Strahl i Piotr Paleczny. W roli solistów wystąpią też wokaliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Elżbieta Wróblewska, Tomasz Krzysica, Dariusz Machej oraz klarnecista - Artur Pachlewski. Pieśni i arie wykonają laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego: Eliza Szymańska, Piotr Maciejowski, Michał Janicki z towarzyszeniem Laury Sobolewskiej.

Na koncercie inauguracyjnym zostanie wykonana "Msza" K. Kurpińskiego, której rękopis partytury odnalazł niedawno w Nowym Jorku Piotr Jegliński – pomysłodawca Festiwalu. Jej orkiestracji podjął się belgijski kompozytor – Jacques-Alphonse De Zeegant.

Usłyszymy też inne odnalezione po latach dzieło K. Kurpińskiego: "Kozak", stworzony zapewne na potrzeby sceny warszawskiej, ale nieujęty w żadnym spisie twórczości kompozytora, zachował się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie.

W sesji panelowej udział wezmą: dr hab. prof. UAM Marcin Gmys, dr Dorota Susuł, Karol Furtak, Jakub Lis.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Editions Spotkania założona w 2015 roku przez Piotra Jeglińskiego.

Mecenasem I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego jest PKN ORLEN, który aktywnie wspiera ważne wydarzenia promujące dziedzictwo kulturowe Polski.

Honorowy patronat nad festiwalem objęło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Partnerami wydarzenia są: Zamek Królewski, Muzeum Łazienki Królewskie, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu.

Patroni medialni: TVP, PRESTO.

Projekt ten dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Zapraszamy do śledzenia informacji na www.fundacjaes.pl oraz na Facebooku i Instagramie.

partnerzy i sponsorzy
newsletter