Ikona czytanie na stronie
czcionka:
kontrast:
wydarzenie
wtorek 27 lutego 2018, 19:00
Leszek Możdżer & EOK

Gwiazda sceny jazzowej powraca do Elbląga!

Leszek Możdżer – fortepian
Marek Moś – dyrygent
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.: Henryk Mikołaj Górecki – Koncert na klawesyn (fortepian) i orkiestrę smyczkową op. 40 Leszek Możdżer – 7 miniatur na fortepian improwizujący i smyczki oraz wybór innych kompozycji

Na koncert Leszek Możdżer & EOK bilety zostały wyprzedane

W 1980 roku […] Górecki zdecydował się – po ponad dekadzie pisania utworów wokalno-instrumentalnych oraz chóralnych – powrócić do kompozycji czysto instrumentalnej. […] Niespełna dziewięciominutowy, dwuczęściowy Koncert na klawesyn (lub fortepian) i orkiestrę smyczkową, nazywany przez Góreckiego niekiedy „wybrykiem”, jest jak wulkan energii, porywający słuchacza od pierwszych dźwięków. Repetytywny charakter utworu, jego motoryka i werwa rytmiczna doskonale współgrają ze specyficznym, stukoczącym brzmieniem klawesynu (zwykle lekko wzmocnionego), dopełnianym akordami instrumentów smyczkowych. Nastrój obu części wyraźnie nawiązuje do muzyki Podhala, którego kompozytor był wielkim miłośnikiem. W otoczeniu monumentalnych dzieł o charakterze sakralnym ten króciutki Koncert jawi się w dorobku Góreckiego jako rodzaj kompozytorskiego „oddechu”, oddającego wir i „profanacyjną” energię ludowego tańca. […] jest to bez wątpienia jeden z najbardziej efektownych – i jednocześnie radosnych – dzieł w całym dorobku kompozytora. (www.ninateka.pl)

„7 miniatur na fortepian improwizujący i smyczki” to jedna z pierwszych prób kompozytorskich Leszka Możdżera. Powstały one z potrzeby stworzenia programu o łagodnym brzmieniu (po wielu latach uczestniczenia w awangardowych projektach sceny jazzowej i setkach koncertów i nagrań utrzymanych w dosyć agresywnej stylistyce jazzowego mainstreamu, taka potrzeba wydaje się naturalna). Orkiestra nie jest sprowadzona tutaj do roli automatu odtwarzającego podkład dla improwizującego Możdżera ale prowadzona ręką sprawnego i czujnego dyrygenta intensywnie dialoguje z fortepianem poprzez zmiany barwy, dynamiki i artykulacji, jest maszyną która inspiruje pianistę. Wszyscy muzycy mają przy tym sporo zabawy, bo naprawdę czasem trudno przewidzieć w którą stronę pójdzie interpretacja, tym bardziej, że Możdżer to osoba lubiąca eksperymenty. Projekt jako całość utrzymany jest w łagodnej, szlachetnej konwencji, kompozycje nie są specjalnie wyszukane formalnie, sporo tutaj melodyjności i miękkich zwrotów harmonicznych, a wszystko przyprawione szczyptą jazzowej, swingującej pulsacji. Chwila postoju w zagonionym świecie. (www.mozdzer.pl)

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Ostrogi zdobył w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20 urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. Obecnie uczestniczy w wielu projektach jako pianista i kompozytor. Od roku 2011 Leszek Możdżer jest Dyrektorem artystycznym plenerowego festiwalu muzycznego nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu – Enter Music Festival. Kilka dni temu we Wrocławiu miała miejsce premiera jego opery „Immanuel Kant”, a 25.11 światło dziennie ujrzał jego najnowszy album z Holland Baroque – „Earth Particles”. (www. mozdzer.com)

Koncert zostanie poprzedzony otwartą próbą generalną dla młodzieży.

partnerzy i sponsorzy
newsletter