Ikona czytanie na stronie
czcionka:
kontrast:
wydarzenie
niedziela 04 marca 2018, 18:00
EOK i Bester Quartet

Elbląska Orkiestra Kameralna zaprasza na koncert z zespołem Bester Quartet.

Już wkrótce Elbląska Orkiestra Kameralna i Bester Quartet zagrają wspólnie na jednej scenie, gdzie poprowadzi ich maestro Marek Moś. To będzie niezwykłe spotkanie – skromny skład typowy dla muzyki klezmerskiej (akordeon, skrzypce, klarnet, kontrabas) zostanie powiększony o smyczkową orkiestrę kameralną.

Wykonawcy:

Bester Quartet w składzie:
Jarosław Bester – akordeon
Dawid Lubowicz – skrzypce
Oleg Dyyak – akordeon, klarnet, perkusja, duduk
Maciej Adamczak – kontrabas
Marek Moś – dyrygent
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in. utwory z płyt "Krakoff" i "Metamorphoses" :

Hope
A devilish tale
Ecce Homo
Metamorphoses God – Forsaken
The Magic Casket
Tempatation The migration of souls
Meholalot - John Zorn/ arr. Jarosław Bester
Solitude
The time of freedom

Bester Quartet jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 r. w Krakowie z inicjatywy muzyka młodego pokolenia, kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera. Oryginalny, odważny artystycznie repertuar oparty głównie na kompozycjach własnych, ale i opracowanych specjalnie dla tego składu instrumentalnego – to znak rozpoznawczy Bester Quartet. Zespół nieustannie zdobywa uznanie krytyki muzycznej i publiczności na całym świecie.

Zespół Bester Quartet dokonał niezliczonych nagrańdla stacji telewizyjnych i radiowych, współpracował z wieloma wybitnymi muzykami szeroko definiowanej muzyki jazzowej, klezmerskiej i awangardowej. Z Bester Quartet partnerowali tacy artyści jak: John Zorn, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, John McLean, Don Byron, Frank London, Jorgos Skolias, Aaron Alexander, Ireneusz Socha, Tomasz Ziętek. Bester Quartet koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych i klubach muzycznych, m.in. w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, na Tajwanie, w Hiszpanii, Czechach, na Słowacji, w Finlandii, Włoszech, Estonii, Francji, Rosji, na Ukrainie i Białorusi, Serbii, w Bułgarii, na Węgrzech, w Mołdawii, Rumunii, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Holandii, Niemczech i Kanadzie.

Rezultatem wieloletniej współpracy z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna jest osiem rewelacyjnych albumów zespołu: De Profundis, The Warriors, Bereshit, Sanatorium under the Sign of the Hourglass, Balan, Remembrance, Metamorphoses, The Golden Land, Krakoff.

Liderem grupy jest Jarosław Bester – akordeonista i kompozytor. To właśnie on jako pierwszy w Polsce pokazał, że klasycznie wykształceni instrumentaliści mogą znajdować inspirację i pasję w graniu muzyki klezmerskiej. Krakowski akordeonista traktuje bowiem muzykę żydowską nie tylko jako zestaw takich a nie innych dźwięków, ale jako źródło mistycznej siły, wyrastającej z hebrajskiej religijności. To wyniesienie klezmerskiego grania na wyższy poziom zostało docenione przez samego Johna Zorna.

Jarosław Bester– akordeonista i kompozytor – jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych m.in.: I nagroda w Kategorii „Trio” – IV Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe (POLSKA 2000), Grand Prix – Nagroda Prezesa Polskiego Radia (POLSKA 2000). To od jego nazwiska zespół Bester Quartet zaczerpnął swoją nazwę. Artysta w swojej grze łączy różne style muzyki klasycznej z improwizacją, które pozwalają słuchaczowi przeżyć wiele energetycznych doznań. Dzięki temu akordeonista uznawany jest za jednego z najoryginalniejszych muzyków w Europie i w świecie. W swoim dorobku artysta posiada płyty wydane przez nowojorskie wydawnictwo Tzadik, nagrania dla radia i telewizji m.in.: w USA, Niemczech, Francji, Rosji, Ukrainie. Współpracował również z wieloma wybitnymi muzykami, takimi jak: John Zorn, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, John McLean, Don Byron, Frank London, Jorgos Skolias, Aaron Alexander, Ireneusz Socha, Tomasz Ziętek.

Dawid Lubowicz – skrzypek – jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz uczestnikiem wielu kursów mistrzowskich u wybitnych wirtuozów, m.in. Rolanda Baldiniego, Mariny Jaszwili, Mirosława Ławrynowicza, Zorana Milenkovića, Wandy Wiłkomirskiej, Andrzeja Jagodzińskiego, Michaela Parkinsona, Garry’ego Wittnera. Swoje umiejętności muzyczne prezentował na licznych konkursach i festiwalach, do jego osiągnięć należą m.in: III miejsce w I edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta (lipiec 2014), II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Standardów Jazzowych (Siedlce 2004). Od kilku lat muzyk związany jest z takimi instytucjami jak, np.: Orkiestrą Teatru Muzycznego Roma, Teartem Powszechnym i Narodowym w Warszawie oraz Operą Nova w Bydgoszczy.

Oleg Dyyak – jednym słowem „multiinstrumentalista” – gra na akordeonie, klarnecie oraz na instrumentach perkusyjnych. Oleg Dyyakjest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie oraz laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów m.in.: Grand Prix – Nagroda Prezesa Polskiego Radia (POLSKA 2000), I nagroda w Kategorii “Trio” – IV Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe (POLSKA 2000). Przed dołączeniem do składu Bester Quartet muzyk koncertował jako solista i kameralista, a w swoim repertuarze prezentował utwory z dorobku literatury akordeonowej. (fot. Dorota Koperska)

…Oleg Dyyak pełni w zespole rolę muzycznego kameleona, równie biegłego w grze na akordeonie, klarnecie i instrumentach perkusyjnych oraz wpływającego na poziom ekspresji całego zespołu… (HOWARD REICH „CHICAGO TRIBUNE” © 2002)

Maciej Adamczak– kontrabasista – jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach a 2017 roku prowadzi klasę kontrabasu w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji na Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem konkursu Juniors w Krakowie (1997) gdzie wraz z zespołem Marcin Żupański zdobył pierwszą nagrodę. Artysta występował na wielu koncertach i festiwalach w Polsce i na świecie, współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, takimi jak: Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Piotr Baron, Andrzej Olejniczak, Jan Jarczyk, Joachim Mencel, Janusz Skowron, Kazimierz Jonkisz, Jarek Bester i Paweł Kaczmarczyk.

Zespół nieustannie zdobywa uznanie krytyki muzycznej i publiczności na całym świecie.

…Z największą przyjemnością i przekonaniem chciałbym Państwu zarekomendować współpracę z krakowską grupą Bester Quartet. (…) Muzycy z zespołu Bester Quartet urzekli urzekli tutejszą publiczność wspaniałymi własnymi aranżacjami, bardzo szerokim opusem opierającym się na klasycznych formach wzbogaconych o elementy improwizacji. Każdy koncert, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć cechował niepowtarzalnym klimatem oddziałujących na publiczność dynamiką połączoną z miękkością barw i magią nostalgii…

Andrzej Jasionowski – Ambasador RP w Belgradzie

…Nie sposób opisać klimatu, jak i łączności jaka wytworzyła się między muzykami a publicznością podczas występu. Ich muzyka działa wręcz hipnotycznie, a żywiołowość muzyków, ich pełne zaangażowanie w to co grają rozkręciło widzów. Swoją muzyką Bester Quartet sięgnął do sedna jej istoty, otworzył przed publicznością świat nie tylko elementów muzyki klezmerskiej, ale i cygańskiej, arabskiej, tureckiej czy greckiej – sięgnęli po najwyższe pokłady jazzu…

Leszek Hensel – Ambasador RP w Sofii

partnerzy i sponsorzy
newsletter