Ikona czytanie na stronie
czcionka:
kontrast:
wydarzenie
niedziela 14 kwietnia 2019, 18:00
Requiem według Mozarta

Legenda tego utworu trwa od skreślenia pierwszego taktu i od ponad dwóch stuleci zaciera granice między kompozytorską prawdą, a kompozytorską fikcją.

Requiem d-moll KV 626 Mozarta – jednym z najważniejszych utworów sakralnych austriackiego mistrza – żegnano m.in. Chopina, Beethovena, Schillera i Goethego. 14. kwietnia kompozycja wypełni zaś wnętrze Galerii El za sprawą muzyków Elbląskiej Orkiestry Kameralnej, Chóru Cantata pod kierunkiem Marty Drózdy-Kulkowskiej, Jolanty Kowalskiej-Pawlikowskiej, Mateusza Kołosa, Jana Jakuba Monowida i Dawida Biwo. W ramach Koncertu Pasyjnego, pod batutą Mateusza Rusowicza, artyści spróbują odnaleźć istotę dzieła, o którego części – Agnus Dei – powiedziano, że „Nie napisał tego Mozart - niech będzie. Ale ten kto to napisał, jest Mozartem”.

Requiem..., pisane na zamówienie ekscentrycznego arystokraty Franza Grafa von Walsegg-Stuppack, nie zostało bowiem ukończone przez kompozytora. Do historii, jako autorzy uzupełnień partytury, przeszli przyjaciele mistrza, Joseph Eybler i Franz Süssmayr. W związku z tym, w Galerii usłyszymy dzieło zakorzenione w tradycji chrześcijańskiej, pełne refleksji dotyczących ludzkiej egzystencji i jej przemijalności. Kompozycję, która szuka odpowiedzi na pytania o sensowność życia, wartość śmierci i charakter relacji człowieka z Bogiem. Śpiewny Introit, monumentalna Kyrie, dramatyczna Dies Irae… – melomanów czeka istna paleta wrażeń. W programie także utwory Wacława z Szamotuł i Romualda Twardowskiego.

14.04.2019, niedziela, 18:00

Galeria El

Wykonawcy:

Mateusz Rusowicz – dyrygent
Chór Cantata
Marta Drózda-Kulkowska – dyrygent chóru

Jolanta Kowalska-Pawlikowska - sopran Paweł Brożek - tenor
Jan Jakub Monowid - kontratenor
Dawid Biwo – bas
Muzycy doangażowani do składu Orkiestry: 2 puzony, 2 klarnety, 2 fagoty, 2 trąbki, 1 kontrabas, kotły
Elbląska Orkiestra Kameralna

W programie m.in.

Romuald Twardowski - Tryptyk Mariacki. 3 sceny i 2 tańce na orkiestrę smyczkową
Wacław z Szamotuł - Modlitwa gdy dziatki idą spać
Wolfgang Amadeusz Mozart - Requiem d-moll (KV 626)

Rezerwacje:

Biuro Koncertowe, Ratusz Staromiejski,
tel. 55 237 47 49, www.eok.elblag.eu
Bilety: 60 zł (normalny), 50 zł (ulgowy)
Sprawdź zniżki z Kartą Dużej Rodziny

Współorganizatorem koncertu jest Centrum Sztuki Galeria El.

Filharmonia uczestniczy w programie „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent-rezydent”

Mateusz Rusowicz- (ur. 1989 w Krakowie) dyrygent i trębacz. Ukończył studia instrumentalne w zakresie gry na trąbce i trąbce barokowej, następnie studiował dyrygenturę w klasie Jerzego Katlewicza w Krakowie. W 2013 roku przeniósł się do Wrocławia, gdzie kształci się w klasie Marka Pijarowskiego. Mateusz Rusowicz to jeden z najzdolniejszych polskich dyrygentów, który w swoim dorobku artystycznym ma współpracę z mistrzami tej miary, co Marek Moś, Artur Zagajewski, Helmut Lachenmann czy Rudhiger Bohn. Dotychczas swoje umiejętności dyrygenckie miał okazję zademonstrować między innymi podczas festiwali „Warszawska jesień” i „Sacrum profanum”.

Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent-rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem-rezydentem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej w sezonie 2018/2019 jest Mateusz Rusowicz.

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik

Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler

Meble Wójcik jest Fundatorem Głównym Instrumentów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej

partnerzy i sponsorzy
newsletter